Translate

czwartek, 17 kwietnia 2014

Ciepło, ciepło... Gorąco!

Chyba każdemu zdarza się znaleźć gdzieś w szafce resztki różnych makaronów, z którymi nie wiadomo, co zrobić, bo porcje są za małe nawet dla jednej osoby. Dzisiaj podsuwam pomysł, jak sobie z tym fantem poradzić. I nie mam na myśli wyrzucenia makaronu do kosza! Moja propozycja to zapiekanka makaronowa z sosem pomidorowym i beszamelem. Jest bardzo prosta w wykonaniu (jak to zapiekanka), ale smak ma niesamowity. Wielbicielom ryb też przypadnie do gustu.

Zapiekanka makaronowa z sosem pomidorowym (nad) i (pod) beszamelem

Składniki:
-różne makarony (ok. 350 g)-użyłem fusilli i penne,
-3 ząbki czosnku,
-pomidory w puszce krojone,
-tuńczyk w sosie własnym w kawałkach (puszka 180 g),
-3 łyżki masła,
-łyżka oliwy z oliwek,
-400 ml mleka,
-2 łyżki mąki,
-ser pleśniowy (np. brie),
-sól, pieprz, cukier,
-chili w proszku, czosnek granulowany, liść laurowy, cebula granulowana, zioła prowansalskie,
-gałka muszkatołowa (najlepiej świeżo starta).

PRZYGOTOWANIE:
1. W garnku rozgrzać łyżkę oliwy i łyżkę masła, podsmażyć czosnek pokrojony na plasterki, ciągle mieszając (łatwo się przypala). Dodać tuńczyka i podsmażyć przez chwilę, po czym dodać pomidory, popłukując puszkę wodą (ok. 1/4 objętości puszki). Do garnka wsypać przyprawy: po szczypcie chili, czarnego mielonego pieprzu, czosnku granulowanego, cebuli granulowanej i ziół prowansalskich oraz łyżeczkę cukru i jeden liść laurowy. Dusić na małym ogniu, aż pomidory się rozpadną, a sos nieco zredukuje. Doprawić do smaku solą.
2. W garnku stopić dwie łyżki masła, dodać dwie łyżki mąki pszennej i podgrzewać przez ok. 2 minuty, ciągle mieszając. Dodać zimne mleko i mieszać energicznie aż do zagotowania tak, aby nie powstały grudki. Gotowy beszamel doprawić do smaku solą i świeżo startą gałką muszkatołową.
3. Makaron ugotować al dente zgodnie z przepisem na opakowaniu.
4. Na dno naczynia żaroodpornego wylać połowę beszamelu, na niego wyłożyć makaron, zalać sosem pomidorowo-tuńczykowym i resztą beszamelu. Na wierzchu położyć kilka plasterków sera pleśniowego. Zapiekać bez przykrycia w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 15 minut. Podawać od razu po przygotowaniu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.