Translate

sobota, 10 maja 2014

Ragout-czym to się je?

Ragout ('ragu') to w kuchni francuskiej danie z mięsa i/lub warzyw, uduszonych w wywarze rybnym, mięsnym lub warzywnym. Mimo swego rodowodu ta forma przygotowania jedzenia przyjęła się niemal na całym świecie, również w kuchni polskiej. Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale popularna fasolka po bretońsku to właśnie rodzaj ragout. Wzorem smaku zawsze była dla mnie fasolka mojej mamy. Jednak dzisiejsza propozycja znacząco odbiega od wersji, do której wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Efekt-bardzo intensywny, krzepiący smak. Idealna potrawa, żeby zregenerować siły. A odpowiadając na pytanie z tytułu-ragout zdecydowanie je się łyżką.

Fasolka po mojemu z udźcem wołowym

Składniki:
-500 g fasoli Piękny Jaś,
-trzy marchewki,
-dwie pietruszki,
-połowa dużego selera,
-pół dużego pora (biała część),
-500 g udźca wołowego,
-puszka krojonych pomidorów,
-ok. 1 cm kawałek świeżego imbiru,
-jedna cebula,
-przyprawy: sól morska, pieprz czarny mielony, pieprz cayenne, liść laurowy, suszone papryczki peperoncini, zioła dalmatyńskie, majeranek, czosnek granulowany, kurkuma, gałka muszkatołowa mielona,
-dwie łyżki oliwy z oliwek,
-20 g masła.

PRZYGOTOWANIE:
1. Fasolę namoczyć w wodzie przez 24 godziny, po czym posolić i ugotować do miękkości. Odcedzić.
2. Pietruszkę obrać i pokroić na półplasterki, tak samo zrobić z porem. Marchewkę i selera zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Imbir pokroić w słupki, cebulę w piórka. Mięso umyć, oczyścić z błon i pokroić w kostkę.
3. W dużym garnku rozgrzać oliwę i masło, podsmażyć cebulę i imbir, dodać mięso i smażyć, aż będzie ścięte. Wrzucić resztę warzyw, podsmażyć przez chwilę i wlać tyle wody, żeby przykryła zawartość garnka. Dodać po szczypcie przypraw (poza solą i majerankiem), dwa liście laurowe, trzy papryczki peperoncini i gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż warzywa i mięso będą miękkie.
4. Do zawartości garnka dodać puszkę pomidorów, gotować kilka minut. Dodać ugotowaną fasolę, dużą szczyptę majeranku i sól do smaku. Gotować bez przykrycia, aż potrawa osiągnie pożądaną konsystencję. Podawać na gorąco z dowolnym pieczywem. Świetnie smakuje odgrzewana.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.