Translate

sobota, 14 czerwca 2014

Prowansja pachnie ziołami

Ostatnio jem raczej niewiele pieczywa. Szukam sposobów na uniezależnienie się od tego, co oferują piekarnie i sklepy, stąd liczne eksperymenty z udziałem piekarnika. Dzisiaj sięgam ponownie do tradycji kuchni Półwyspu Apenińskiego, mimo że w tytule wspominam o regionie we Francji, znanego z upraw lawendy oraz ziół. Chodzi mianowicie o focaccię-rodzaj drożdżowego pieczywa spożywanego we Włoszech. Bazą jest ciasto na pizzę, jednak focaccia nigdy nie zawiera sosu ani sera. Ponadto jest o wiele grubsza niż pizza nawet na tzw. puszystym cieście (inaczej cieście pan). Można ją zrobić z bardzo wieloma dodatkami, ale generalnie nie z mięsem, przepisy opierają się na warzywach. Zachęcam do skomponowania własnego optymalnego połączenia. Doskonała propozycja na śniadania i kolacje.

Focaccia z pomidorami, ziołami i guacamole

Składniki:
-mąka pszenna i pełnoziarnista mąka pszenna (zmieszane 1:1),
-3-4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin,
-50 g drożdży piekarskich,
-szklanka tłustego mleka,
-łyżeczka cukru,
-jeden duży pomidor,
-mała biała cebula,
-masło (83 % tłuszczu),
-kilka gałązek świeżego tymianku i kilka listków świeżej bazylii,
-sól morska, zioła dalmatyńskie, gałka muszkatołowa mielona,
-guacamole z dwóch awokado wg przepisu tutaj (ale bez ogórka, składniki zblendować na pastę),
-świeży szczypiorek.

PRZYGOTOWANIE:
1. Do ciepłego mleka dodać cukier i drożdże, wymieszać i odstawić, aż rozczyn "ruszy". Do dużej miski wsypać mąkę, dodać szczyptę soli, łyżeczkę gałki muszkatołowej oraz oliwę z oliwek. Wlać rozczyn, wymieszać łyżką i w razie potrzeby dodać mąki, żeby ciasto nie kleiło się do miski. Zagnieść ręką do otrzymania jednolitej konsystencji, odłożyć do wyrośnięcia.
2. Pomidora umyć i pokroić w plasterki, cebulę pokroić w piórka. Wyrośnięte ciasto rozciągnąć na wysmarowanej masłem blasze, otrzymując kształt prostokąta (ciasto ma być dość grube). Na nim ułożyć cebule, następnie plasterki pomidorów, a na wierzchu listki bazylii i gałązki tymianku.
3. Piekarnik rozgrzać do 220 stopni (góra i dół bez termoobiegu). Focaccię piec przez około 15 minut, odwrócić w połowie czasu, żeby równomiernie się upiekła. Podzielić radełkiem na kawałki. Podawać od razu w towarzystwie guacamole lub sosu czosnkowego, posypaną szczypiorkiem.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.